×

Portugalia – co ciekawego ma do zaoferowania?

Portugalia – co ciekawego ma do zaoferowania?

Historia Portugalii jest bogata i sięga tysiące lat wstecz. Oto skrót ważnych wydarzeń w historii Portugalii:

 1. Starożytność: Osadnictwo na terenach dzisiejszej Portugalii istniało już w czasach starożytnych, a w VII wieku p.n.e. pojawiły się wpływy fenickie i greckie. W I w. p.n.e. tereny te były częścią rzymskiej prowincji Lusitania.
 2. Największy hrabia Henryk Żeglarz: W XIV wieku Henryk Żeglarz, portugalski książę, rozpoczął erę wielkich odkryć, inicjując badania wybrzeża Afryki, co doprowadziło do odkrycia nowych obszarów i szlaków morskich. To okres, w którym Portugal stał się światową potęgą kolonialną.
 3. Król Sebastian I: W XVI wieku Portugalczycy doświadczyli zagadkowego zniknięcia swojego młodego króla Sebastiana podczas bitwy w Maroku. To wydarzenie miało wpływ na historię Portugalii i doprowadziło do unii personalnej z Hiszpanią.
 4. Revolução da Restauração (Restauracja): W 1640 roku Portugalia ogłosiła swoją niepodległość od Hiszpanii, przywracając uniezależnioną monarchię.
 5. XVIII wiek: W okresie Odrodzenia Portugalia była mocarstwem kolonialnym, kontrolującym rozległe terytoria w Afryce, Azji i Ameryce Południowej.
 6. Napoleońskie inwazje: W okresie wojen napoleońskich Portugalia opierała się próbom inwazji ze strony Francji, co zapoczątkowało okres walk o niepodległość.
 7. Brazylia: W 1822 roku Brazylia ogłosiła niepodległość od Portugalii i stała się niezależnym cesarstwem. Portugalia pozostała potęgą kolonialną w Afryce i Azji.
 8. Republika: W 1910 roku Portugal stał się republiką, obalając monarchię. To okres zmian politycznych i społecznych.
 9. Dyktatura Salazara: W latach 1932-1968 Portugalia była pod rządami dyktatury António de Oliveira Salazara. To czas represji politycznych i cenzury.
 10. Rewolucja goździków: W 1974 roku wojsko przeprowadziło pokojową rewolucję, znana jako Rewolucja goździków, obalając reżim Salazara i przywracając demokrację.
 11. Unia Europejska: W 1986 roku Portugalia dołączyła do Unii Europejskiej, co przyczyniło się do modernizacji kraju i wzrostu gospodarczego.

Dziś Portugalia to demokratyczne państwo członkowskie Unii Europejskiej z rozwiniętą gospodarką, przepięknym wybrzeżem i bogatą historią.

Oto lista największych miast w Portugalii pod względem liczby ludności:

Lizbona (Lisboa): Lizbona to stolica Portugalii i największe miasto kraju. Leży na zachodnim wybrzeżu Portugalii nad rzeką Tag. To centrum kulturalne, gospodarcze i naukowe kraju.

Porto: Porto, znane również jako Oporto, to drugie co do wielkości miasto Portugalii. Położone jest na północnym zachodnim wybrzeżu kraju nad rzeką Douro. Porto to ważny ośrodek handlowy i przemysłowy.

Vila Nova de Gaia: Leży na przeciwnym brzegu rzeki Douro w stosunku do Porto. To często traktowane jako część Wielkiego Porto (Grande Porto) i stanowi ważne centrum produkcji wina porto.

Amadora: To miasto położone w aglomeracji Lizbony, w regionie Lizbona. Stanowi część obszaru miejskiego stolicy.

Vila Nova de Famalicão: Famalicão to miasto położone w północnej części Portugalii, w regionie Norte. Jest ważnym ośrodkiem przemysłowym.

Braga: Braga leży w północnej części Portugalii i jest ważnym centrum kultury i religii. To jedno z najstarszych miast w Portugalii.

Funchal: Funchal to stolica portugalskiej archipelagu Madera, leżącego na Atlantyku. Miasto jest znane ze swojego pięknego krajobrazu i klimatu.

Coimbra: Coimbra to miasto położone w środkowej części Portugalii i ma długą tradycję jako ośrodek nauki, ze słynnymi uniwersytetami.

Setúbal: Setúbal to miasto na południowym zachodzie Portugalii, leżące nad Zatoką Setúbal. To ważny port rybacki i przemysłowy.

Queluz: Queluz to miasto w regionie Lizbona, znane ze swojego pałacu Queluz, który jest uważany za portugalską wersję Pałacu Wersalskiego.

Należy zaznaczyć, że ta lista może ulegać zmianom w zależności od bieżącej sytuacji demograficznej i urbanistycznej.

Portugalia jest krajem o bogatym dziedzictwie kulturowym i przyrodniczym. Oto lista niektórych z najważniejszych atrakcji i zabytków w Portugalii:

 1. Lizbona (Lisboa): Stolica Portugalii to samo w sobie atrakcja. Oferuje wiele miejsc wartych odwiedzenia, takich jak Most 25 Kwietnia, Wieża Belém, Klasztor Hieronimitów, Zamek św. Jerzego i dzielnice takie jak Alfama.
 2. Porto: Drugie co do wielkości miasto Portugalii słynie z pięknych kościołów i budynków z piaskowca, a także winnic nad rzeką Douro. Warto odwiedzić katedrę, kościół São Francisco i Palácio da Bolsa.
 3. Sintra: To malownicze miasto, które jest wpisane na listę dziedzictwa światowego UNESCO. W Sintrze można zwiedzać pałace, takie jak Palácio Nacional de Sintra i Palácio da Pena.
 4. Faro: Faro to brama Algarve, znana z pięknych plaż i zabytków, takich jak katedra Faro i Wyspy Ria Formosa.
 5. Coimbra: To miasto jest siedzibą jednego z najstarszych uniwersytetów w Europie, Uniwersytetu w Coimbrze. Warto odwiedzić uniwersytet i Bibliotecę Joaninę.
 6. Nazaré: To nadmorska miejscowość słynąca z gigantycznych fal, które przyciągają surferów z całego świata. To również urocza rybacka wioska.
 7. Batalha: Batalha jest znane ze swego klasztoru, Mosteiro de Santa Maria da Vitória, który został wpisany na listę dziedzictwa światowego UNESCO.
 8. Óbidos: To urocze, otoczone murami miasto, które jest znane z pięknych uliczek, tradycyjnych domów i zamku.
 9. Evora: Miasto jest wpisane na listę dziedzictwa światowego UNESCO i oferuje wiele zabytków, takich jak Katedra Évora i Kaplica Ossuário.
 10. Madera: To portugalski archipelag na Atlantyku, znany ze swojego pięknego krajobrazu, wulkanicznych plaż, a także ogrodów i winnic.
 11. Algarve: Algarve to region znany ze słonecznych plaż, pięknych klifów, piaszczystych wydm i wspaniałej kuchni.
 12. Parque Nacional da Peneda-Gerês: To najstarszy park narodowy w Portugalii, oferujący piękne krajobrazy górskie, jeziora i szlaki turystyczne.

To tylko niektóre z atrakcji i zabytków w Portugalii. Kraj ten oferuje mnóstwo innych miejsc i doświadczeń, zarówno z perspektywy historii i kultury, jak i przyrody i krajobrazu.

Opublikuj komentarz